powrót powrót

Święto Niepodległości

11 listopada po raz kolejny  świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Narodowy, złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze. W tym roku dodatkowo upamiętniliśmy naszego mieszkańca IGNACEGO WĘŻYKA, budowniczego majątku Wólka Nosowska, żołnierza, oficera, bohatera walk z zaborcami o wolną i niepodległą Polskę. Uczestnika bitwy o Zamość w 1809r. oraz pod Berezyną w 1812r., odznaczonego Orderem Legii Honorowej oraz Krzyżem Oficerskim Virtuti Militari, Posła na Sejm Królestwa Polskiego. Tablicę poświęconą Wężykowi ufundowało nasze Stowarzyszenie dbając tym samym o historię bohaterów wywodzących się z naszej ziemi. Jak to przed wiekiem powiedział Marszałek Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Następnie wyruszyliśmy samochodami formując zmotoryzowaną biało czerwoną paradę.

III Samochodowy Rajd Niepodległości  przejechał ulicami naszej gminy odwiedzając po drodze miejsca pamięci. Udekorowane biało czerwonymi flagami pojazdy przy rozbrzmiewającej z głośnika muzyce patriotycznej wzbudzały spore zainteresowanie mieszkańców. Pierwszy przystanek w Kiełbaskach przy pomniku, dalej do Kornicy pod Pomnik Niepodległości. Tutaj odśpiewaliśmy Rotę.  Po zakończeniu rajdu udaliśmy się na ognisko przy naszej świetlicy, gdzie czekała na nas wojskowa grochówka. Przy ognisku wspólne zaśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych.. Wcześniej, przed całą uroczystością udaliśmy się delegacją na cmentarz w Górkach, aby zapalić znicz na grobie Ignacego Wężyka. Każdy uczestnik Pikniku Niepodległości otrzymał od nas pamiątkową plakietkę.


Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość oraz wspólne świętowanie. Szczególne podziękowania kierujemy do Radnych Gminy Stara Kornica, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Chcemy również wyrazić szczególną wdzięczność  Prezesowi Banku Spółdzielczego w Kornicy Panu Dariuszowi Melechowi, który od samego początku jest zaangażowany w nasze wspólne świętowanie wspierając nasze działania. Dziękujemy również Panu Adamowi za włączenie się w organizację naszego rajdu, udostępniając wzbudzający najwięcej zainteresowania pojazd prowadzący paradę.

Film